Turvalisus ja privaatsus arvutis

Asi pole ainult sinus

Erinevalt selle postituse pildil kujutatust (kuigi tervet pilti pole näha, ups), ei piisa nelja numbri kombinatsioonist, et sind arvutis turvaliselt hoida.
PS! Kui loed seda positust ja oled üks nendest “mul pole midagi varjata” või “mul pole midagi tähtsat arvutis” inimestest, siis palju õnne, ilmselt polegi. Sa pole ise ka tähtis ja kedagi pruugigi kottida su tähtsusetud pildid ja su reklaami täis inbox. See on enamike inimeste puhul reaalsus, kuid häkitud arvuti on lisaks informatsioonile ka ressurss ja vahend.


Oled sa kunagi arvutis sisestanud oma aadressi, telefoninumbri, krediitkaardi andmed? Lisaks sellele, et sinu andmeid ja andmete põhjal saadud vahendeid võidakse varastada ja müüa, võid sa ka saada osaks botnetist. Sellisel juhul oleksid sa ka juba teistele inimestele kahjulik ja ohtlik.

Erinev pahavara teeb erinevaid asju. Mõni koormab su arvutit rämps-tarkvaraga, toppides igale poole reklaame ja toolbare, teine jälgib klahvivajutusi, kolmas lihtsalt ootab kuni talle käsklus antakse. Ma ei keskenduks siin küll sellele, kuid mõned nõuanded võin jagada:

  • Ära käi kahtlastel veebilehtedel
  • Kui sa käid kahtlastel lehtedel, ära vähemalt usalda neid popupe
  • Kui sa juba usaldasid popupi ja tirisid mingi hullult elupäästva asja alla, siis ära kindlasti ava seda
  • Googleda ja hangi omale korralik tõrje
  • Vali Windowsi asemel Linux või macOS

Anna endast parim

Pahavaraga nakatumise vältimine tegelikult lihtne, ohtlikum on see, et sa usaldad oma informatsiooni mingile teenusele, mida sa kasutad. Andmebaase saab häkkida, sinu asukohta ja tegevusi saab jälgida. Kui neid asju saab teha, siis saab ka mingi kolmas osapool sellele informatsioonile ligi, kes leiab ehk mingi hea viisi, kuidas seda ära kasutada. Su arvuti veebikaamerat saab aktiveerida, su isiklikku informatsiooni saab kasutada milleks iganes. Inimestel on netis rohkem asju kui nad tahaksid tervele maailmale jagada. Kui iga su vestlus, email, Google otsing ja mis iganes muu informatsioon oleks suvalistele pahatahtlikele inimestele kättesaadav, siis kui mugavalt sa ennast tunneksid?
Olgugi, et sa ei kontrolli igat häkki ja erinevate teenuste kasutamine ei pruugi olla võimalus (metsa elama, anyone?), siis vähemalt mõistuse ja võimaluste piires võib ju oma tugevalt esindatud virtuaalse mina jaoks mõned turvameetmed kasutusele võtta, ei?


Ma olen teinud mõned lihtsad sammud, et ennast kogu selle eest kaitsta:

Kuna mulle see arvutivärk meeldib, siis ma olen veidi uurinud kui keeruline on näiteks kellegi arvutisse pääsemine, sealt failide kättesaamine jms (ma võiks minutitega su paroolist läbi tungida ja kassipilte näha).
Veidi pani ka liigutama fakt, et mu andmeid on korduvalt varastatud (tänks, Adobe, Tumblr, Dropbox). Vaatasin ka üle kui tugev mu parool on. Päris tugev oli, aga ma kasutasin kuni kolme parooli kümnete saitide peale, mis pole sugugi ideaalne. Hetkel on mul ligi 60 erinevat 32-kohalist parooli, mis koosnevad suurtest ja väikestest tähtedest, numbritest ja erimärkidest ja igal pool erinev parool, seega ühe teenuse häkkimine ei ohusta mu teisi kontosid.
Ma otsustasin tasulise VPN`i kasuks kuna see on kiirem, pakub rohkem võimalusi ja kasutajatuge. Kui Virtual Private Network ei ütle sulle midagi, siis uuri.

Liiga hull?

Võib öelda, et need ei ole eriti keerulised asjad mida hoomata või kasutada. VPN ja krüpteerimine nõuab ühte nupuvajutust, paroole ei pea kunagi sisestama… Registreerimisel rohkem klahvivajutusi teha ei tundu ka kuigi hull, kõige vaevalisem on ehk omale Mac osta, mis pole ka üldse vajalik (aga aitab juhul kui sa mitte midagi aru ei saa, mis arvutis toimub). Suurem osa inimesi ei tunne ilmselt selle kõige lugemistki, et neil oleks millegi eest või üldse midagi kaitsta, kuid äkki keegi mõtleb korra, et miljonid inimesed kasutavad neid meetmeid äkki põhjusega ja uurivad veidi ise ja teevad siis järelduse.